Sateet tulivat – vedet nousivat
7. – 12. elokuuta sademittariin kertyi vettä täydet sata milliä. Tulovirtaama Jäälinjärveen nousi muutamassa päivässä kevättulvan tasolle, jopa hiemen suuremmaksi. Toki on muistettava, että kevättulvaa ei tänä vuonna oikeastaan ollut kun luntakaan ei ollut. Sateiden seurauksena Jäälinjärven pinta nousi 43 senttiä kesän minimistä.
Jäälinjärven vesi on koko alkukesän ollut hyvin läpinäkyvää. Kovat sateet tummensivat taas veden – kuten aina. Sinilevä- tai limalevähaittaa ei ole ollut, suuria kaloja on tullut ja uimaveden laatu on parasta Oulussa. Kokonaisuutena Jäälinjärven tila on hyvä.
Posted on 15 elokuun, 2026, in Ajankohtaista, Vesien hoito, Vesitutkimukset and tagged Jäälin vedet, Jäälin vesien hoito, Tutkimus, vedenlaatu, vesienhoito. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Jätä kommentti
Comments 0