Monthly Archives: huhtikuu 2024

Katse vesiin -seminaarissa monipuolinen kattaus – myös RautaVirta-tutkimus sai näkyvyyttä

Metsäkeskuksen hallinnoiman KatseVesiin -hankkeen metsänkäsittelyaiheinen seminaari sai hyvän vastaanoton. Paikalle tuli kuutisenkymmentä osanottajaa, joiden suhde metsään on monipuolinen: metsänomistajia, tutkijoita ja asiantuntijoita eri organisaatioista, metsäpalveluyrityksiä, vesiensuojelu- ja kunnostusorganisaatiota sekä muuten metsäasoista kiinnostuneita. Seminaari esitteli toimintatapoja ja toimenpiteitä, joilla metsätalouden ympäristövaikutuksia voidaan vähentää. Uusia työkaluja kehittyy koko ajan erityisesti nopeasti karttuvan, kaikille avoimen tiedon pohjalle.

Elina Raumanni Oulun yliopistosta esitteli viime syksynä päättynyttä Jäälin RautaVirta -tutkimusta. Sen tavoiteena oli Jäälinjärveen tulevan veden rautakysysymysten kokonaisvaltainen tarkastelu. Vesistöön päässeen raudan pidättäminen osoittautui hyvin vaikeaksi. Päätelmäksi tuli, että ensisijaisesti tulisi pyrkiä estämään raudan liikkeellelähtöä maaperästä. Sitä edistävät toimet ovat hyvin samansuuntaisia kuin muutkin metsästalouden ympäristövaikutusten vähentämiseen tähtäävät toimet.

Katse Vesiin -hanke järjestää maastokäynnin Jäälin vesienhoitokohteille 13.8.2024. Tilaisuus on tarkoitettu erityisesti metsänomistajille mutta on avoin kaikille metsätaloudesta ja sen vesistövaikutuksista kiinnostuneille.

Yhdistys jätti lausunnon Kuusamontien YVA-ohjelmasta

Valtatien 20 parantamista koskeva ympäristövaikutusten arviointiohjelmaluonnos on nähtävillä, ja siitä voi antaa lausuntoja. Yhdistys muistutti Jäälin alueella ja muuallakin Oulun seudulla esiintyvästä massiivisesta rautaongelmasta, johon ei ole löydetty käyttökelpoista ratkaisua. Koska tien rakentamisessa tulee esiin välttämättömiä kuivatustarpeita, yhdistys esittää lausunnossaan, että kaikkia kuivatuskohteita käsitellään potentiaalisina HASU-maina (happamat sulfaattimaat) ja että kuivatusvedet käsitellään ennen niiden johtamista vesistöön. Yhdistys ilmoittaa myös olevansa käytettävissä vaikutusarvioita laadittaessa. Lausunnon voit lukea täältä.

Myös MunOulu kertoi Jäälimajan ostohaluista

Jutun voit katsoa täältä: https://www.munoulu.fi/luonto-ymparisto/kiimingin-jaalin-vesienhoitoyhdistys-haluaa-ostaa-jaalinmajan/