Vesiensuojelun tehostamiseen 45 milj. euroa; Kiimingin -Jäälin vesienhoitoyhdistykseltä pyydettiin kommenttipuheenvuoro
Valtion lisäbudjetissa on 15 milj. euron määräraha vesiensuojelun tehostamiseen vuodelle 2019 sekä vuosien 2020 ja 2021 suunnitelmassa samansuuruinen esitys. Tiivistelmä tehostamisohjelmasta on luettavissa täältä: https://1drv.ms/b/s!AnEbyXyVQYoVgY8bcZnD1egwTAizHA. Pääosa rahasta on tarkoitus käyttää maatalouden ympäristökuormituksen vähentämiseen. Merkittävä tuki on osoitettu myös omatoimisiin kunnostushankkeisiin.
Ympäristöministeri Tiilikainen järjesti ohjelmasta esittely- ja keskustelutilaisuuden. Videotallenne on nettiosoitteessa http://www.mediaserver.fi/live/ym . Alussa on ministeri Tiilikaisen esitteypuheenvuoro, sen jälkeen neljä pyydettyä kommenttipuheenvuoroa ja lopussa paneeli. Yhdistyksen puheenvuoro on 59 minuutin kohdalla ja paneelipuheenvuoro ja ministerin vastaus siihen 1:29 kohdalla.
Ensimmäinen haku käynnistyy juuri ja on avoinna 10. toukokuuta asti.
Posted on 13 maaliskuun, 2019, in Ajankohtaista and tagged Jäälin vedet, Jäälin vesien hoito, kunnostus, rahoitus, vesienhoito. Bookmark the permalink. Jätä kommentti.
Jätä kommentti
Comments 0