Järvialtaan seinämä valmistui

Jäälin järvialtaan seinämärakenne on valmis ja jää odottamaan kevättä. Jään sulaessa alareunastaan painotettu suodatinkangas laskeutuu pohjaan, ja puurakenteinen puomi jää kannattamaan yläreunaa. Moottorikelkkaliikenne on ohjattu varoitusnauhoilla puomin ylityspaikalle. Siellä puomi on laskettu jäähän tehtyy railoon niin, että puomi ei juuri nouse jään pintaa ylemmäksi. Myöhemmin keväällä rakenne täydennetään kiinteällä virtausaukolla, joka rakennetaan kaivinkonetta apuna käyttäen.

Laskeutusaltaan seinämä on suodatinkangasta, joka on painotettu alareunasta ja kannatetaan puomilla. Kangas laskeutuu pohjaan kun jää sulaa.

Moottorikelkkauran kohdalla puomi on laskettu jäähän tehtyyn railoon.

Posted on 22 tammikuun, 2020, in Ajankohtaista, Toteutus, Vesien hoito and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.