PEFC pohjoisen alueen mesäsertifiointitoimikunnan jäseniä tutustui Jäälin vesienhoitoon

Metsien PEFC-sertifiointitoimikunnan pohjoisen alueen puheenjohtaja ja kaksi jäsentä vierailivat Kalamäessä tutustumassa Jäälin vesienhoitoon. Jäälin vesien ongelmat, erityisesti rautakulkeutuma, liittyvät metsätalousmaiden käsittelyyn. Monipuolisessa keskustelussa yhdistyksen hankkima suosimulaattorimallinnus kiinnosti vieraita erityisesti. Huomiota herättivät Jäälin mittavat ja monipuoliset toimet kokonaisuutena.

Valtaosa Suomen talousmetsistä kuuluu PEFC-sertifikaatin piiriin. Sertifikaatin kriteerit ovat selvästi lainsäädäntöä tiukemmat. Sertifiointitoimikunnassa ovat edustettuna metsäalalan toimijat ja viranomaiset.

Sertifiointitoimikunnan jäsenet tutustuivat Kalamäen kosteikkoon ja Järvialtaaseen. Kuvassa puhenjohtaja Markku Ekdahl ja Esa huotari sekä Kiimingin – Jäälin vesiehoitoyhdistyksen puheenjohtaja Jaakko Laine. Kuvasta puuttuu toimikunnan jäsen Tommi Virkkunen.

Posted on 16 elokuun, 2022, in Ajankohtaista and tagged , , , . Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Jätä kommentti

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.