Hallituksen kokous 3/2011

Kiimingin – Jäälin vesienhoitoyhdistyksen hallituksen kokous 3/2011

Aika: 1.9.2011 klo 18

Paikka: Jäälinmaja

Läsnä:
Eero Laine, puheenjohtaja
Tapani Siira, varapuheenjohtaja
Birger Ylisaukko-oja, jäsen, sihteeri
Paavo Vehkomäki, 1. varajäsen
Juha Lumila, 2. varajäsen
Ismo Uuskoski, 3. varajäsen

Poissa:
Esko Pyky, jäsen
Jari Laru, jäsen
Tuomo Ekdahl, 4. varajäsen

1.       Kokouksen avaus

Puheenjohtaja avasi kokouksen toivottaen osanottajat tervetulleiksi. Todettiin läsnäolijat.

2.       Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

Kokous todettiin lailliseksi ja päätösvaltaiseksi.

3.       Kokouksen työjärjestys

Hyväksyttiin puheenjohtajan esittämä työjärjestys. Käytiin läpi edellisen kokouksen pöytäkirja, joka oli allekirjoitettu.

4.       Pöytäkirjan tarkastus

Pöytäkirjan tarkastajaksi valittiin Ismo Uuskoski. Aiemmin päätetyn mukaisesti pöytäkirjan allekirjoittavat lisäksi puheenjohtaja ja sihteeri. Päätettiin, että pöytäkirja lähetetään tarkastettavaksi sähköpostitse ja allekirjoitetaan seuraavassa kokouksessa.

5.       Tilannekatsaus

Puheenjohtaja totesi, että yhdistys on rekisteröity 26.8.2011.

Jäsenmaksun on maksanut 9 jäsentä. Kaikki perustajajäsenet eivät ole vielä maksaneet jäsenmaksuaan.

Yhdistys oli esillä Kiiminki-päivillä Kiimingin kunnan osastolla. Esittelyä varten laadittiin esittelytaulut ja sata kappaletta jaettavaa esitettä. Materiaalit kopioitiin kunnan laitteilla maksutta. Esillä oli vesinäytesarja, joka erinomaisesti kuvasi veden ominaisuuksia valuma-alueen eri osissa. Esimerkiksi Jäälinjärvestä lähtevä vesi on selvästi parempilaatuista kuin järveen tuleva vesi. Materiaalit olivat esillä myös Jäälin soututapahtumassa. Yhdistyksen soutujoukkue voitti soutukisan.

Juha Käkilehto on saanut yhdistyksen tilinkäyttöoikeudet. Yhdistyksen tilillä on tällä hetkellä rahaa 210 euroa.

Yhdistyksen nettisivut on avattu, mutta niissä on vielä paljon kehittämistarvetta (www.kiiminginjaalinvedet.net).

6.       Vesienhoitotoimikunta ja –suunnitelma

Yhdistys kutsui eri viranomaisia ja asiantuntijoita yhteistyöfoorumiin, joka toimii yhdistyksen tukena vesienhoidossa. Foorumiin osallistuvat yhdistyksen lisäksi

  • Kiimingin kunta
  • Kiimingin jakokunta
  • Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
  • Pohjois-Pohjanmaan metsäkeskus
  • Oulun seudun ympäristötoimi

Lisäksi foorumissa toimii yksittäisiä asiantuntijoita. Yhteistyöfoorumia kutsutaan Kiimingin – Jäälin vesienhoitotoimikunnaksi. Toimikunta on kokoontunut kaksi kertaa.

Hyväksyttiin Kiimingin – Jäälin vesienhoitotoimikunnan tehtävänkuva (liite 1)

Käytiin läpi suunnitelma Jäälinojan valuma-alueen vesienhoidosta, jonka vesienhoitotoimikunta oli hyväksynyt kokouksessaan 16.8.2011 (liite 2). Suunnitelma kattaa kolme osa-aluetta:

  • Jäälinjärven yläpuolinen valuma-alue
  • Jäälinjärvi
  • Jäälinoja

Kullekin osa-alueelle on suunniteltu alueen luonteen edellyttämiä toimenpiteitä. Suunnitelman kustannusarvio vuodelle 2011 on 58 500 euroa. Sen suunnitellut rahoittajatahot ovat Vesienhoitoyhdistys, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Pohjois-Pohjanmaan metsäkeskus ja Kiimingin kunta.

7.       Tähänastiset toimenpiteet ja tulokset

Vesinäytteitä on otettu kesän kuluessa runsaasti. Vähäarvoisen kalan nuottausta on harjoitettu ja kalaston rakennetutkimus tehty.

Kiintoaineanalyysit osoittavat, että Jäälinjärveen on tullut kesän aikana kiintoainesta paljon enemmän kuin sieltä on lähtenyt. Kertymä on alkanut kesäkuun alkupuolella ja jatkuu edelleen. Korteojassa korkea fosfori- ja typpipitoisuus ilmentävät asumajätevesien vaikutusta. Viranomaisanalyyseissä huomio kiintyy erityisesti hämmästyttävään korkeisiin rautapitoisuuksiin, jotka saattavat selittää vedenlaatuongelmia. Raudan mobilisoitumismekanismeista ei kuitenkaan ole käsitystä. Analyysituloksia on esitetty liitteessä 3.

Vähäarvoisen kalan nuottauksessa on saatu särkikaloja runsaat sata kiloa. Kalastusta jatketaan myöhäissyksyllä kalojen parveuduttua. Tarkoituksena on käyttää myös ammattikalastajia. Hallitus edellytti, että asiasta tiedotetaan sen tullessa ajankohtaiseksi.

Kalaston rakennetta selvittävä koekalastus on tehty. Tuloksissa myönteistä oli yli 15 sentin ahvenen suuri osuus. Toisaalta kalastuksessa tuli runsaasti särkeä, mikä puoltaa tehokalastusta. ELY-keskus toimittaa tutkimusraportin syksyn kuluessa.

8.       Vesienhoitosopimuksen hyväksyntä

Hyväksyttiin luonnos vesienhoidon yhteistyösopimukseksi, jonka osapuolia ovat Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus, Kiimingin kunta ja Vesienhoitoyhdistys (liite 4). ELY-keskus on osaltaan hyväksynyt sopimuksen, ja Kiimingin kunnanhallitus käsittelee asian 5.9.2011.

9.        Jäsenhankinta

Todettiin, että yhdistys tarvitsee jäsenikseen erityisesti aktiivista jäsenkuntaa. Koska kosteikoiden edistämisessä avainkysymys on maanomistajien myötämielisyys, päätettiin ottaa yhteyttä maanomistajiin ennen massiivista jäsenhankintaa. Yhteydenottoa maanomistajiin toivottiin erityisesti Pohjois-Pohjanmaan metsäkeskukselta, ja myös Kiimingin metsänhoitoyhdistyksen tulisi antaa tukensa hankkeelle. Puheenjohtaja ja sihteeri ottavat mainittuihin tahoihin yhteyttä. Hallituksen jäsenet toteuttavat pienimuotoista jäsenhankintaa tästä riippumatta.

 

10.   Varainhankinta

Laajamittaisen varainhankinnan käynnistämistä päätettiin siirtää, kunnes maanomistajatapaamiset on järjestetty ja suunnitelmien edistämismahdollisuus on selvillä. Kysymys varainhankintavastaavan nimeämisestä siirrettiin myöhemmäksi.

11.   Muut asiat

Muita asioita ei ollut.

12.   Seuraava kokous

Seuraavan kokouksen ajankohta jätettiin avoimeksi.

13.   Kokouksen päättäminen

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 20.05

Pöytäkirjan vakuudeksi

Eero Laine                                       Birger Ylisaukko-oja

puheenjohtaja                                sihteeri

Pöytäkirja vastaa kokouksen kulkua

Ismo Uuskoski
kokouksen valitsema pöytäkirjantarkastaja

Liite 1: Kiimingin – Jäälin vesienhoitotoimikunnan tehtävänkuva
Liite 2: Suunnitelma Jäälinojan valuma-alueen vesienhoidosta 29.8.2011
Liite 3: Vesianalyysituloksia
Liite 4: Yhteistyösopimus Kiimingin – Jäälin vesienhoidosta. Luonnos 24.9.2011.

Posted on 20 syyskuun, 2011, in Hallituksen kokoukset, yhdistyksen pöytäkirjat and tagged , , . Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: