Vesienhoitoyhdistys osallistui Kiiminki-päiville ja voitti Jäälin soudun

Vesienhoitoyhdistys esitteli toimintaansa Kiiminki-päivillä Kiimingin kunnan osastolla.Vesistön eri osista otetut vesinäytteet herättivät kiinostusta ja konkretisoivat, kuinka paljon kiintoainesta Jäälinjärveen kulkeutuu yläpuoliselta valuma-alueelta. Jäälinjärvestä lähtevä vesi on huomattavasti kirkkaampaa kuin siihen tuleva vesi. Jäälinojan vesi tummentuu matkan varrella ennen laskuaan Kalimenjokeen.  Esillä oli yhdistyksen toimintaa kuvaavia tauluja ja suunnitelma Jäälinjärven yläpuolisen valuma-alueen kunnostamisesta. Yhdistys oli samalla materiaalilla läsnä myös Jäälin soudun oheistapahtumassa. Kiinostus yhdistyksen toimintaa kohtaan oli sielläkin suurta. Yhdistyksen tunnettuus alueella alkaa olla hyvä, ja konkreettiset toimet alkavat nyt kiinnostaa alueen asukkaita.

Yhdistyksen joukkue voitti kirkkovenesoudun yhdistyksen puheenjohtajan Eero Laineen komennossa. Voittajajoukkueessa soutivat Tapio Lauri, Heikki Laine, Eeva Starck, Tapio Väisänen, Katarina Väisänen, Vesa Virtanen, Pasi Hilli, Jussi Sarviaho, Kaarlo Nurmiranta, Kalle Kyhälä, Heidi Hallikainen, Atte Suominen ja Jukka Kaukua. Paremmuudesta mitteli seitsemän joukkuetta.

Posted on 12 elokuun, 2012, in Ajankohtaista and tagged , . Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: