Kiimingin – Jäälin vesienhoitoyhdistyksen hallituksen kokous 1/2011

Aika:                   19.4.2011 klo 21.00
Paikka:               Jäälinmaja, Jääli

Läsnä:
Eero Laine, puheenjohtaja
Tapani Siira,varapuheenjohtaja
Esko  Pyky, jäsen
Jari Laru,  jäsen
Birger Ylisaukko-oja,  jäsen, sihteeri
Paavo Vehkomäki, 1. varajäsen
Juha Lumila, 2. varajäsen
Ismo Uuskoski, 3. varajäsen
Tuomo Ekdahl, 4. varajäsen

1. Kokouksen avaus

Eero Laine perustamiskokouksen valitsemana hallituksen puheenjohtajana avasi kokouksen, joka todettiin päätösvaltaiseksi kaikkien varsinaisten ja varajäsenten ollessa paikalla. Pöytäkirjantarkastajaksi valittiin Jari Laru. Pysyväksi käytännöksi päätettiin, että pöytäkirjan allekirjoittavat puheenjohtaja, sihteeri ja kokouksessa valittava pöytäkirjantarkastaja.

2. Varapuheenjohtajan valinta

Hallituksen varapuheenjohtajaksi valittiin Tapani Siira.

3. Yhdistyksen sihteerin, rahastonhoitajan ja tilinpitäjän valinta

Yhdistyksen sihteeriksi valittiin Birger Ylisaukko-oja. Rahastonhoitajan ja tilinpitäjän valinnasta päätetään myöhemmin.

4. Yhdistyksen rekisteröinti

Päätettiin, että puheenjohtaja hoitaa yhdistyksen rekisteröinnin niin pian kuin se on teknisesti mahdollista.

5. Pankkitili

Hallitus valtuutti puheenjohtajan avaamaan yhdistykselle pankkitilin. Ennen tilin avaamista puheenjohtaja selvittää edullisimman ja tarkoituksenmukaisimman vaihtoehdon. Hallitus päätti, että tilinkäyttöoikeus annetaan puheenjohtajalle siksi, kunnes rahastonhoitaja on valittu.

6. Vesienhoitotoimikunnan asettaminen

Hallitus totesi, että vesistöjen kunnostushankkeiden käytännön tehtäviä varten on tarpeen perustaa yhdistystä laajempi vesienhoitotoimikunta, jossa olisivat edustettuina vesienhoidon keskeiset yhteistyökumppanit. Päätettiin pyrkiä perustamaan toimikunta ja kutsua toimikuntaan edustajat seuraavilta tahoilta:

  • Kiimingin kunta
  • Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
  • Pohjois-Pohjanmaan metsäkeskus
  • Kiimingin jakokunta

Hallitus nimesi yhdistyksen vastuullisiksi edustajiksi toimikuntaan Birger Ylisaukko-ojan ja Kari Tirin. Hallituksen jäsenillä on oikeus osallistua toimikunnan kokouksiin. Vastuulliset edustajat huolehtivat siitä, että yhdistyksellä on toimikunnan kokouksissa vähintään kaksi edustajaa.

Toimikunta määrittelee tehtävänkuvansa, joka tuodaan hallituksen hyväksyttäväksi.

7. Tiedottaminen

Hallitus hyväksyi ennalta laaditun lehdistötiedotteen luonnoksen (liite) yhdistyksen perustamisesta. Puheenjohtaja ja sihteeri päättävät tiedotteen julkaisuajankohdasta ottaen huomioon yhdistyksen rekisteröinnin edistyminen ja valmius käynnistää jäsenhankinta. Jälkimmäiseen liittyen todettiin tarpeelliseksi laatia erillinen tiedote vaikutusalueen asukkaille; samassa yhteydessä tarjotaan mahdollisuus liittyä yhdistyksen jäseneksi.

Päätettiin, että yhdistykselle avataan omat nettisivut. Jari Laru hoitaa asian.

8. Kokouksen päättäminen ja seuraava kokous

Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 21.40.  Seuraava kokous pidetään 11.5.2011 klo 18.30 Laivakankaan koululla.

Pöytäkirjan vakuudeksi

Eero Laine, puheenjohtaja

Birger Ylisaukko-oja,  sihteeri

Pöytäkirja vastaa kokouksen kulkua

Jari  Laru

kokouksen valitsema pöytäkirjantarkastaja

Liite:                   Lehdistötiedote

About Jari Laru, KT, yliopistonlehtori

Jari Laru, KT, yliopistonlehtori, teknologiatuettu oppiminen ja opetus. Kolmen lapsen isä ja aviomies. Kulinaristi ja yhdistysaktivisti. Poliitikko.

Posted on 19 huhtikuun, 2011, in Hallituksen kokoukset, yhdistyksen pöytäkirjat and tagged , , . Bookmark the permalink. Jätä kommentti.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggaajaa tykkää tästä: